• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Bodrum/Halikarnassos

Je len málo miest na svete, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou, kde pobyt v modernom letovisku s krásnymi plážami možno kombinovať s prechádzkami za históriou. Bodrum takým mestom a letoviskom je.

Je len málo miest na svete, kde sa prelína minulosť s prítomnosťou, kde pobyt v modernom letovisku s krásnymi plážami možno kombinovať s prechádzkami za históriou. Bodrum takým mestom a letoviskom je.

Toto, dnes turecké stredisko cestovného ruchu bolo, kedysi slávnym gréckym Halikarnassom.

Halikarnassos sa v celom antickom i súčasnom svete preslávil prvým mauzóleom v histórii ľudstva. Mauzóleom, ktoré dalo takémuto typu hrobiek svoje pomenovanie, mauzóleom, ktoré sa stalo jedným zo siedmich divov antického sveta. Veľkosťou tento náhrobok prekonali iba egyptské pyramídy.Sčasti legendy a sčasti historické zápisy pritom tvrdia, že kráľ Maussóllus tu nikdy nenašiel pokoj. Monumentálny pamätník jeho slávy a zároveň spoločnej lásky dala postaviť jeho smútiaca manželka Artemisia. Niektoré pramene tvrdia, že bola dokonca kráľovou sestrou. Nuž aj to patrilo k staroveku. Telo dala spopolniť, zvyšky kostí rozdrviť na prášok, všetko dokopy zmiešala s voňavkami, vodou a všetko vypila. Aby tak splynula so svojím manželom. Sama sa dokončenia mauzólea nedožila. Utrápila sa žiaľom. Mauzóleum však vydržalo stáť na svojom mieste 50 generácií.

Zemetrasenia, ľudská nevedomosť i moderná archeológia urobili svoje. Najviac škôd asi narobili rodskí rytieri, ktorí kameň použili na stavbu pevnosti. No a najvzácnejšie pamiatky z výzdoby mauzólea nájdeme skôr v Londýne ako v Bodrume. I tak ich tu však ostalo ešte dosť.

Okrem pozostatkov mauzólea ponúka Bodrum pohľad na pôsobivú pevnosť sv. Petra, ktorá bola postavená, ako sme už spomínali, čiastočne aj z kameňov jedného z divov sveta. Nájdeme tu však i pozostatky Maussóllovho paláca, antické divadlo i zvyšky antických hradieb, ktoré kedysi chránili mesto.

Pôvabnou a legendami opradenou pamiatkou je Salmikidin prameň. Predstavte si, že ešte aj dnes sa možno bez obáv o zdravie napiť z prameňa, z ktorého pili predchodcovia Grékov. A to sa pritom Gréci na týchto miestach usadili už tisíc rokov pred našim letopočtom. Prameň vraj zjemňoval mravy barbarov, ktorí sa prispôsobovali kultúrne vyspelejším prišelcom.

Iná legenda hovorí o tom, že jedného dňa sa v prameni vykúpal Hermafrodit, s ktorým sa navždy spojila Salmikis. Tak vznikla zženštená bytosť.

Bodrum ponúka z pamiatok aj Afroditinu svätyňu, Areovu sochu, Hemovu svätyňu... Je to skutočne raj pre tých, ktorí chcú leňošenie pri mori striedať s poznávaním. A príjemné pritom je, že to poznávanie možno hneď aj kombinovať s prechádzkami po orientálnom bazáre, nákupmi, či posedením v kaviarňach a reštauráciách.

Bodrum je dnes svojou vybavenosťou a špičkovými službami vyhľadávaným letoviskom prevažne po nemecky hovoriacej klientely. Po prvýkrát majú Slováci možnosť cestovať do tohto letoviska priamo z Bratislavy

Ľubomír Motyčka



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 18.09.2002