Berlín - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Verejná doprava

Berlín ma vysoko integrovaný transportný systém, ktorý zahŕňa U-Bahn (podzemná dráha), S-Bahn (počítačom riadená železničná dráha), bus, električka a trajekt.

Ústredie Verejnej dopravy -Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg, má za úlohu koordinovať aktivity v rámci prepravy v Berlíne a v priľahlom regióne.

Západný a Východný Berlín je prepojený linkami S-Bahn, ktoré sa tiahnu v smere východ - západ. Tieto linky pretínajú spoje idúce v smere sever - juh, ktoré vedú ku stanici Friedrichstrasse, ďalej ich pretína S-Bahn, ktorého dráha je v tvare kruhu, je sústredený pri stanici Westkreuz a Ostkreuz.

Tieto dráhy spravuje S-Bahn Berlin GmbH. Vlaky jazdia denné od 5:00 - 3:00.

Verejnú prepravu zabezpečuje i spoločnosť BerlinerVerkehrsbetriebe - BVG. Vo všeobecnosti premáva denne od 06:00 - 23:00. Prevádzkuje 9 liniek U-Bahn, ktoré prepravujú pasažierov denne od 06:00 -24:00.

Bus, električka
Autobusové spoje križujú metropolu, nočné linky sú v prevádzke len vtedy ak nepremávajú vlaky. Sieť električiek 30 operuje iba vo Východnom Berlíne.

Trajekty
Trajekty spájajú Berlín s Hamburgom, Kiel, Lubeck a Rostockom.

Cenová tvorba lístkov je rozdelená do troch zón. Väčšina turistov využíva AB tarifu. Štandardný lístok stojí 2.10€, platí 2 hodiny. Lístky je možné zakúpiť v automatoch na staniciach a v obchodoch, prípadne priamo u vodiča, ktorý predáva len jednodňové a 2-hodinové lístky.

Tiket platný 1 deň stojí 5.80€, 7 dňový tiket platí do 24:00 do konca posledného dňa a stojí 25.40€. Za Welcome Card zaplatíte 16€ (48 hodín) alebo 22€ (72 hodín). Zahŕňa cestovanie všetkými autobusmi a vlakmi v zóne A, B a C pre dospelých. City Tour Card kombinuje transport v zónach A a B. „Karta výhod“ poskytuje zľavy pri 50. turistických atrakciách. Jej cena je 14.50 € (48 hodín) a 18.90 € (72 hodín).

Taxík
Béžové sedany Mercedes-Benz tvoria väčšinou Berlínsku taxikársku flotilu. Mimo hlavného centra neodporúčame návštevníkom stopovať jazdiaci taxík ale vyhľadať ich stanovište. Je možné ich objednať priamo u spoločnosti Taxi-FunkBerlin, Würfelfunk a Alt Ursel (tel: (030) 744 4592).

Počiatočný poplatok je 2.50€, ktorý sa upravuje každý 1 km o 1.53€, po 7 km stojí každý 1 km 1€. Do 2 km stojí 3€, ak je taxík stopnutý priamo na ulici. Jazda zo štvrte Ku’damm k promenáde Unter den Linden stojí približne 10€.

Počas pracovných dní je dopravná špička od 7:00 - 9:00 a 16:00 - 19:00, v niektorých obľúbených štvrtiach, v ktorých pulzuje nočný život, je nočná špička až do 23:00.

Parkovanie môže byť problematické v nedeľu, najmä v oblastiach veľkých obchodných centier. Cena za parkovanie vo štvrti Ku’damm je 0.50€/15mi, platí od Po do So: 09:00-22:00.

Prenájom áut
Medzi najväčšie firmy zaoberajúce sa prenájmom áut sú Avis, Europcar, Hertz a Sixt.

Vodiči, ktorí majú záujem prenajať si automobil, musia mať 23 rokov a platný medzinárodný vodičský preukaz. Sadzba za prenájom začína pri 61€ za deň, vrátane dane a poistenia. Za týždeň je to 191€, ak si voz prenajímate v centrálnom stredisku, ceny sú vyššie ak si prenajmete automobil na letisku.

Prenájom bicyklov
Vďaka rovinatému terénu v Berlíne je značne rozšírená sieť trás pre cyklistov. Cyklistické mapy, informačné centrum a pomoc získate v Das Radlerzentrum, ktorú prevádzkuje cyklistická skupina Allgemeine Deutscher Fahrrad-Club (ADFC), otvorené Po - Pia 12:00-20:00 a v So 10:00-16:00.

Bicykle je možné prenajať si v Berlíne u bike-Fahrradstation, ktorá sídli na 46, Friedrichstrasse 95, Auguststrasse 29A, Leipziger Strasse 56 a Bergmannstrasse 9.

Prenájom bicykla stojí približne 10€/deň aleo 35€/týždeň. Je možné si prenajať bike na stanovištiach bicyklov umiestnených v rušných častiach metropoly. Zavoláte spoločnosť prevádzkujúcu prenájom bicyklov - Calla Bike, poskytnete jej údaje o vašej kreditnej karte a získate kód pre odomknutie zámku na bicykli. Nájom stojí 7 centov/minúta alebo 15€/deň.