Berlín - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Berlín je najväčšie mesto v Nemecku. Je hlavným mestom a sídlom vlády. Nedávno zrekonštruovaný Nemecký parlament (REICHSTAG), navrhnutý britským architektom Normanom Fosterom, dokazuje stavbársky boom v Nemecku.

Po novembri 1989, keď padla Berlínska stena, takmer 100 ulíc bolo opätovne prepojených. Hliadky, strážne psy a ostnaté drôty, ktoré rozdeľovali mesto, krajinu i celý kontinent po celých 28 rokov, virtuálne zmizli. Doposiaľ však existuje značný kontrast medzi obidvoma časťami mesta, ktorý spôsobuje najmä ekonomická úroveň medzi západnou a východnou časťou, ale taktiež nejednotný charakter obidvoch častí. 

Východná časť ostáva husto osídlená pracujúcou triedou, ktorá obýva štvrte MITTE, PANKOW, PRENZLAUER BERG a FRIEDRICHSHAIN, ktorá inšpirovala Erwina Piscatora a Bertolta Brechta. V západnom Berlíne sa tiež nachádzajú chudobnejšie štvrte, akými sú WEDDING, NEUKÖLN a KREUZBERG (známa svojimi krčmičkami a zvýšenou hustotou obchodov, ktorých majiteľmi sú Turci). 

Zelené a listnaté oblasti, akými sú štvrte CHARLOTTENBURG a ZEHLENDORF, poskytujú obyvateľom viac kyslíka. Po okupácii mesta štyrmi víťaznými mocnosťami jednoliatosť mesta stále viac divergovala, západní Berlínčania zabudli na architektonickú minulosť a čoraz viac inklinovali myšlienke charakteru západného mesta amerického štýlu. 

Naopak, východní Berlínčania si vybrali cestu zachovania charakteru starého Berlína. Preto východná polovica mesta poskytuje návštevníkom presnejší obraz o podobe Berlína z dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia. 

Ak si želáte vychutnať predvojnovú atmosféru mesta, musíte opustiť centrum. Námestie ALEXANDERPLATZ bolo hlavným centrom mesta v 20-tych rokoch minulého storočia i povojnového východného Berlína. V súčasnosti sa ukazuje, že toto námestie je dôležitým ústredným bodom nového zjednoteného mesta. 

Nemilosrdná modernizácia však zmenila charakter námestia ALEXANDERPLATZ, ktoré je dnes rušnou beztvarou oblasťou kaviarní, hotelov a 365m vysokej televíznej veže, ktorá dominuje obzoru nad Berlínom. 

Najstarší kostol v meste NIKOLAI (13. storočie) prepožičal meno priľahlému obvodu - NIKOLAIVIERTEL. Táto časť mesta strašne trpela počas vojny. Obnova mesta do pôvodnej architektúry sa uskutočnila len čiastočne, staré fasády boli často nahradené modernými. 

Západne od námestia Alexanderplatz leží široká ulica UNTER DEN LINDEN, ktorú Frederick Veľký pokladal za centrum kráľovského mesta. Táto ulica bývalého starého jednoliateho mesta sa zmenila na výstavný kus Nemeckej demokratickej republiky. Boli tu postavené monumentálne budovy, veľvyslanectvá v hlavnom meste bývalej DDR. 

Promenáda UNTER DEN LINDEN mala takmer 30 rokov tzv. koniec smrti, odkrojený berlínskym múrom. Na jej západnom konci sa nachádza BRANDENBURGSKÁ BRÁNA (Brandenburger Tor), ktorá bola najdôležitejším symbolom Berlína od čias jej postavenia v r. 1791. I keď Berlínsky múr zakrýval čiastočne zo západu výhľad na bránu, stala sa symbolom rozdelenej Európy. V súčasnosti je opäť dostupná zo západnej i z východnej strany. 

V súčasnosti je Berlínsky múr celý zbúraný a chodci i cyklisti sa premávajú po priestore, ktorý sa prezýval pruh smrti (TODESSTREIFEN). Niekoľko turistov si kúpilo kúsok z tohto múru v múzeu Berlínskeho múra, ktoré je situované na ulici Friedrichstrasse v bývalom CHECKPOINT CHARLIE. 

Berlín nie je len priemyselným, ale taktiež kultúrnym a vedeckým centrom s niekoľkými univerzitami. Nachádzajú sa tu tri opery, 53 divadiel, viac než 100 kín, a nie menej ako 170 múzeí a galérii. Väčšinu múzeí vo Východnom Berlíne nájdete na Ostrove múzeí (MÚZEUMSINSEL), ktorý sa nachádza v sútoku rieky SPREE. 

V zreštaurovanom dome MARTIN-GROPIUS-BAU sa organizujú výstavy. V Berlínskej galérii je vystavená zbierka židovského umenia (premiestnená z Berlínskeho múzea) a maľby z 20. storočia. Neďaleko sa nachádza oblasť nazývaná PRINZ ALBRECHT, kde sídlilo veliteľstvo gestapa (neskôr REICHSSICHERHEITSHAUPTAMT). TOPOGRAFIA TERORU dokumentuje históriu tohto obdobia. 

KULTURFORUM Art Gallery (otvorená v r. 1998) stojí pozdĺž Národnej galérie, Filharmónie, Siene komornej hudby a iných múzeí. V súčasnosti slúži ako nové kultúrne centrum. Stanica HAMBURGER BAHNHOF, Ulica invalidov (Invalidenstrasse) a obnovená železničná stanica obsahuje zbierky moderného umenia. POTSDAMERPLATZ je v súčasnosti v prestavbe na rekreačné centrum plné obchodov a kín IMAX. 

Medzi najhlavnejšie kultúrne atrakcie východnej časti Berlína patrí Nemecká štátna opera obnovená v klasickom štýle. 

Tri krát do dňa môžu návštevníci počuť zvonkohru na Francúzskej katedrále (FRENCH CATHEDRAL). V NEMECKEJ KATEDRÁLE na GENDARMENMARKT sa teraz nachádza výstava pod názvom Otázky na nemeckú históriu (FRAGEN AN DIE DEUTSCHE GESCHICHTE). 

Srdcom západného Berlína je KURFÜRSTENDAMM, miestne nazývané Kudamm. Tomuto srdcu - Kudamm - môžeme ľahko priradiť symbolicky atribút, ktorý stelesňuje lesk západného materializmu. 

Týmto srdcom pulzuje 24 hodín denne prúd ľudí a dopravných prostriedkov. Kudamm je lemované kaviarňami a obchodmi. I keď nevytvára dojem jednotnosti, je na míle vzdialené od pochmúrneho námestia Alexanderplatz v druhej časti mesta. Ak podniknete prechádzku na východ, prídete ku pamätnému kostolu cisára Wilhelma ku KAISER-WILHELM-GEDÄCHTNISKIRCHE. Po druhej svetovej vojne ostala z neho iba ruina, v tejto podobe je uchovaný dodnes, aby emotívne pripomínal bombardovanie mesta. 

Neďaleko sa nachádza EURÓPSKE CENTRUM, ktoré charakterizujú obchody, nočný život, kaviareň so znamenitým výhľadom na celé mesto a na obchodný dom KADEWE (skratka pre KAUFHAUS DES WESTENS). 

Ak si želáte vyhnúť sa ruchu centra, zájdite na okraj mesta, kde sa nachádzajú početné rekreačné oblasti, akými sú: PFAUENINSEL (páví ostrov), ktorý je teraz prírodnou rezerváciou, SPANDAU a TEGEL FORESTS a GRÜNEWALD. FRIEDERICHSHAINSKY PARK ĽUDU je situovaný vo východnej časti mesta, pričom je najväčším a najstarším parkom Východného Berlína.