Benátky - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Výhodná poloha dopomohla mestu k získaniu významného postavenia v obchode s orientom, ktorý sa stal najdôležitejším zdrojom jeho prosperity. V roku 829 sa do Benátok slávnostne priviezli relikvie evanjelistu sv. Marka, ktoré boli ulúpené v Alexandrii.

Odvtedy je tento svätec patrónom republiky. Symbol sv. Marka, okrídlený lev, sa stáva erbom mesta a chrám, ktorý postavili na uloženie jeho ostatkov, je neodmysliteľným centrom všetkého politického i kultúrneho diania dodnes.

Každé obdobie v Benátkach po sebe zanechalo prekrásne pamiatky, z časti ovplyvnené východom a Byzanciou, z časti západom. Táto zmes štýlov korunovaná neopakovateľným benátskym citom pre krásu vytvára jedinečný kolorit mesta.

Najznámejším obrazom Benátok je Námestie svätého Marka, kde sa nechávajú turisti fotografovať pri kŕmení holubov a stoja v dlhom rade na prehliadku Katedrály svätého Marka. Nachádza sa tu i zvonica Campanila vysoká 99 metrov, a Dóžovpalác vybudovaný v 14. a 15. storočí ako sídlo volenej hlavy mestského štátu.

Námestie je navonok veľmi pekne udržiavané, no skutočný stav budov v meste je žalostný. Takmer polovica nemá vyhovujúce sociálne zariadenia a ich základy vyžadujú rozsiahlu rekonštrukciu. Tomu zodpovedajú i hotely, ktoré sú síce drahé, avšak neposkytujú ani zďaleka také pohodlie ako ubytovacie zariadenia na neďalekej pevnine.

Turisti si často vyberajú lacnejší a pohodlnejší hotel na pobreží a do historického centra Benátok sa vyberú mestskou dopravou cez deň.

V turistickej sezóne má mesto totiž 200 krát viac obyvateľov a časom doslovne praská vo švoch.

V Benátkach sa nachádza viac ako 50 kostolov. Pozdĺž Veľkého kanála sú situované najznámejšie pamiatky – šarmantný oblúkovitý most Rialto, umelecký poklad - Galleriadell''Accademia. Medzi modernejšie atrakcie sa radia pri brehoch kanála sídliace reštaurácie a PeggyGuggenheimMuseum. Trošku ďalej od brehov kanálov stoja Bazilika Sv. Marka, Dóžov palác, BasilicadeiFrari a ScuoladiSanRocco.

Ruch v meste končí približne okolo ôsmej hodiny večer, kedy už väčšina turistov odíde poslednými autobusmi do okolitých osád.

V okolí benátskej lagúny sa nachádzajú nádherné ostrovy, napr. Murano je známy výrobou skla, Burano sa preslávil výšivkami či Torcello, ktorýsa veľmi ponáša na Benátky. Za jasného počasia je vhodné podniknúť prieskum na vaporette po lagúne k mestečku Lido, zaujímavé sú i mestečka Padua, Vicenza a Treviso, ku ktorým je dobre železničné spojenie.