Azerbajdžan - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Baku a pobrežie

Stredoveké opevnené mesto - Icheri Sheher je súčasťou Baku a po zreštaurovaní jednotlivých stavieb a ulíc sa stalo vibrujúcim centrom hlavného mesta Azerbajdžanu. Úzke uličky sa ťahajú až k pobrežiu, kde sa nad prístavom týči Panenská veža (Gyz-Galasy) z 12. storočia.

Neďaleko stoja dva hostince (jeden zo 14. storočia, druhý zo 16. storočia), ktoré pôvodne slúžili ako ubytovne pre obchodníkov zo severnej Indie a centrálnej Ázie. Tieto dávne hotely s vlastnými nádvoriami a klenbovými strechami boli prestavané a dnes fungujú ako reštaurácie.

V starom meste sa nachádza niekoľko mešít. Najznámejší chrám Dzhuma je sídlom Múzea kobercov a aplikovaného umenia so skvelou zbierkou azerbajdžanských kobercov, šperkov, výšiviek, rezbárskych a drotárskych výrobkov.

Minaret Synyk Kalah (r.1093) je najstaršou budovou mesta, za ktorou sa rozkladajú kráľovské nádvoria paláca Shirvan Shahs (15. storočie).

Výlety do okolia

Približne 20 km severovýchodne od Baku leží chrám Surakhany, založený uctievačmi ohňa, ktorí žili v Baku v 18.storočí.

Región Apsheron Peninsula na pobreží Kaspického mora je domovom niekoľkých obranných pevností (14. storočie). K najzachovalejším sa radia Nardaran, Mardakan a Ramana, kde sa i dnes nachádzajú pozostatky dávnych ropných polí.

Osadu Gobustan (asi 70 km južne od Baku) pokrýva jedinečné zoskupenie nástenných malieb, z ktorých niektoré sú staré až 10 000 rokov. Obrazce sú rozosiate na skalných výčnelkoch a v útrobách jaskýň, zaberajúc viac ako 100 km2.

Kaukaz

Mesto Shamakha (130 km západne od Baku) bolo poznačené opätovnými zemetraseniami v r. 1902, ktoré majú na svedomí zničenie veľkej časti mesta založeného v 2. storočí. Shamakha má ale stále čo ponúknuť v podobe mešity (10. storočie), pevnosti z rovnakej periódy, mauzólea (Seven Domes Royal Mausoleum) a tkáčskej dielne, kde sa dodnes vyrábajú koberce tradičnými metódami.

Archeologické nálezy potvrdzujú že mesto Sheki (380 km západne od Baku) je jedným z najstarších zriadení Kaukazu (2500 rokov). Turisti môžu navštíviť letný palác vybudovaný v 18.storočí a pevnosť postavenú lokálnym generálom, ktorý ustanovil Sheki za hlavné mesto nezávislého Khanate. Mesto je i dnes známe výrobou hodvábu a jeho bazáre, trhy či remeselné obchodíky ho povyšujú na suvenírový raj.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...