Azerbajdžan - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Azerbajdžansky Manat (AZM). Bankovky sú v hodnotách 50 000, 10 000, 1 000, 500, 250, 100, 50, 10, 5 a 1 AZM.

Platobné karty

Niektoré hlavné hotely a reštaurácie v Baku príjmu platbu kartou, ale väčšinou je Azerbajdžan krajinou hotovostného obchodu. Vašou kartou môžete platiť napríklad tiež na letisku.

Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 9:30 do 17:30.

Jedlo a nápoje

Azerbajdžanská kuchyňa kombinuje elementy tureckých a ázijských receptov. Základom väčšiny jedál je „plov“ – delikátna, pikantná špecialita, ktorá sa pripravuje z píniových orieškov, zeleniny a sušeného ovocia ako príloha k ryži a baranine. Kebaby všetkých druhov sú rovnako tradičnou súčasťou azerbajdžanského jedálnička, podobne ako bohaté polievky zo zeleniny a mäsa.

V čajovniach (chai khanas) sa pije sladký čierny čaj z miniatúrnych šálok a miestni obyvatelia trávia jeho vychutnávaním aj niekoľko hodín denne. Z alkoholických nápojov sú obľúbené lokálne vína a domáca pálenka, rovnako tiež i kvalitná ruská vodka.

Nakupovanie

V bazároch a na trhoviskách budete mať problém vybrať si z bohatej ponuky suvenírov a miestnych remeselníckych výrobkov, ktoré predstavujú: ručne tkané koberce, hodváb, rezbárske výrobky, šperky či starožitnosti. Pozor však na predmety vyrobené pred rokom 1960, tie musia byť pred exportom certifikované Ministerstvom kultúry.

Nočný život

V Baku bolo v posledných rokoch otvorených niekoľko reštaurácií a nočných klubov, zameraných predovšetkým na zahraničnú klientelu a miestnych bohatých biznismenov (obľúbené bary - Chaplin, Finnegan’s a Lancaster Gate).

Príjemný spôsob ako stráviť večer ponúka i miestna, obľúbená, operná a koncertná sála.

Kalendár podujatí

Ramazan Bayram (október) – podľa moslimských tradícií sa oslavuje skončenie pôstneho mesiaca, kedy sa hoduje a rodinný príslušníci sa navzájom obdarovávajú.

Noruz (marec- apríl) – oslavy Nového roka, ktoré boli nedávno prehlásené za štátny sviatok

Štátne sviatky

1. a 20. január, 8. a 21. marec, apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky); 9. a 28. máj, 15. a 26. jún, 18. október, 12. a 17. november, 31. december.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...