Atény - Top atrakcie

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Akropolis
Je to jeden z najznámejších kopcov. Na Akropole sa nachádzajú pamiatky, ktoré pozná asi každý, kto má za sebou hodiny dejepisu. Parthenon, Erechtheion, Propylaje (brána) a Chrám Atény Níké sú najnavštevovanejšie miesta Atén.

Parthenon
Parthenon priťahuje každý rok obrovské množstvo turistov. Krásna klasická stavba, ktorá stojí majestátne od 5. stor. pred n. l. bola viackrát reštaurovaná. Niektoré sochy sú umiestnené v Britskom múzeu v Londýne.

Erechteion
V Erechteione bola umiestnená jednoduchá socha bohyne mesta Atény. Tu sa vykonávali náboženské obrady.

Chrám Atény Niké
Miesto obradov.

Dionýzovo divadlo
Nádherné divadlo sa rozprestiera na južnom svahu Akropole. V starom Grécku navštevovali divadlo výlučne muži.

Ethnikó Archaiologikó Mouseio (Národné archeologické múzeum)
Po rozsiahlej renovácii bolo toto svetoznáme múzeum otvorené v lete 2004. Nachádza sa v budove, ktorá bola postavená v 19-nástom storočí. Je tu unikátna zbierka antických a klasických artefaktov.

Najfascinujúcejšie diela sú obsiahnuté v kolekcii Mycenaen Collection. Sústreďujú sa na jemné remeselné práce zo zlata, ktoré pochádzajú zo 16. - 11. storočia p.n.l.
Bronze Collection - jej súčasťou je pôsobivá nadživotná bronzová socha Poseidona z r. 460 p.n.l. Občerstvenie je v kaviarni, z ktorej je nádherný výhľad na záhradu plnú sôch.
Otváracie hodiny: denne 08:00-19:00 (v lete); Po 10:30-17:00, Ut-Ne 08:30-15:00 (v zime).
Vstup za poplatok.

Vizantino Mouseio (Byzantské múzeum)
Múzeum sa nachádza v nádhernej neo-klasickej vile. Po úplnej renovácií bolo otvorené v lete v r. 2004. Jednotlivé exponáty sú prezentované chronologicky, sledujú najmä rozvoj byzantskej ríše. Pýchou je jedna z najrozsiahlejších kolekcií ikon na svete. V múzeu sú vystavené mozaiky, fresky, sochy a klenoty nie len z Grécka ale i z bývalej Byzantskej ríše.

Adresa: Vassilissis Sofias 22, Kolonáki
Otváracie hodiny: ut-ne 08:30-15:00.
Vstupný za poplatok.

Mouseío Ellinikis Laikis Technis (Múzeum gréckeho folklóru)
Nachádza sa pri oblasti Pláka. Sú v ňom vystavené rozsiahle kolekcie ľudového folklóru, ktoré pochádzajú od r. 1650. Kolekcia je rozdelená do jednotlivých sekcií podľa toho, na čo je zameraná: kostýmy, tkanie, zlaté a strieborné šperky, rezbárstvo, zbrane, grécke divadlo a ručne maľovaná keramika.

Stredobodom záujmu sú tradičné kostýmy, ktoré sú zatriedené podľa jednotlivých regiónov a Theofilisova izba.

Adresa: Kidathineon 17, Pláka
Otváracie hodiny: Ut-Ne 10:00-14:00.
Vstupný poplatok.

Mouseío Ellinikón Mousikon Orgánon (Múzeum gréckych hudobných nástrojov)
Mouseío Ellinikón Mousikon Orgánon uchováva kolekciu akumulovanú muzikológom - Fivos Anoyanakis. Je tu veľká zábava, každý výklad je sprevádzaný slúchadlami, v ktorých si návštevníci môžu vypočuť zvuky jednotlivých inštrumentov. Premietajú sa tu i filmy o jednotlivých nástrojoch.
adresa: Diogenous 1-3, Pláka
otváracie hodiny: Ut a Štvr-Ne 10:00-14:00, Str 12:00-18:00.
Vstup je bez poplatku.

Mouseío Kykladikís kai Archaías Ellinikís Téchnis (Múzeum Kykladskej a Antickej gréckej kultúry)
V múzeu je vystavená súkromná zbierka Nikolasa P Goulandrisa, ktorá je zameraná na nádherné diela kykladskej civilizácie (3000-2000 p.n.l.). Uchovávajú sa tu artefakty pred-Minojského bronzového obdobia a post Mykénske obdobie do r. 700 p.n.l.

V r. 2004 sa rozšírila zbierka o staroveké umenie Cypriot. Obchod v múzeu poskytuje excelentný výber reprodukovaných diel, pričom jeho átrium je vhodným miestom pre kávu alebo ľahký obed.

Otváracie hodiny: Po a Str-Pia 10:00-16:00, So 10:00-15:00.
Vstup za poplatok.

Panathinaiko Stádio (Panathenaic Štadión)
Elegantný trojstranový štadión bol postavený v r. 1896, pre prvé moderné Olympijské hry. Návrh Ernsta Zillera sa opieral o pôvodný plán, ktorý pochádza zo 4-tého storočia p.n.l. V r. 2004 sa tu konali šermiarske súťaže, končil sa tu i maratón.
adresa: Leoforos Ardhittou
Otváracie hodiny: denne od úsvitu do súmraku.
Vstup je bez poplatku.

Olympieion (Zeusov chrám)
Je situovaný v blízkosti Národných záhrad a Pláka. Radí sa medzi najväčšie chrámy starovekého sveta. Bol venovaný bohu všetkých bohov - Zeusu.

Stavebné práce začali v r. 515 p.n.l. Dokončený bol o 700 rokov neskôr - v r. 131 za rímskeho cisára Hadriana. Dodnes sa zachovalo 16 zo 104 pôvodných mramorových stĺpov. Sú 17m vysoké. Na rohu chrámu stojí Triumfálny oblúk nazvaný po cisárovi.

Adresa: Leoforos Vas. Olgas and Amalias
Tel: 210 922 6330.
Otváracie hodiny: denne 08:00-19:00 (v lete); denne 08:00-15:00 (v zime).
Vstupný poplatok.

Mouseio Benaki (Múzeum Benaki)
Múzeum sa nachádza v neo-klasickej rezidencii, vystavená je tu súkromná zbierka Antoniosa Benakisa (1873-1954).

Kolekcia je zameraná na vývoj gréckeho umenia, od doby kamennej až po 20. storočie. Medzi vystavenými prvkami sa nachádza keramika, šperky, obrazy, sochy, nábytok a kostýmy.

Na streche je kaviareň, obchod v múzeu predáva reprodukcie vystavených diel.

Otváracie hodiny: Po, Str, Pia, So 09:00-17:00; Štvr 09:00-24:00; Ne 09:00-15:00.
Vstup za poplatok, voľný vstup vo štvrtok.