Antverpy - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Antverpy (holandsky Antwerpen, francúzsky Anvers) sú so 455-tisícmi obyvateľmi druhým najväčším belgickým mestom, ktoré sa rozkladá na ploche 204,51 km² severne od Bruselu v blízkosti hranice s Holandskom.

Belgická metropola lemuje pravý breh rieky Šeldy. Nachádza sa v nej druhý najväčší prístav (po Rotterdame) v Európe a desiaty na svete, ktorý je zdrojom jej bohatstva. Prístav je vybavený najmodernejšími terminálmi a špičkovými technológiami.

Mesto je taktiež dôležitým svetovým centrom petrochemického priemyslu, v jeho okolí má značný počet zahraničných koncernov svoje distribučné centrá.

Antverpy si počas svojej existencie vyslúžili dve prezývky. Rubensové mesto sa mu hovorí preto, lebo tu žil flámsky maliar Peter Paul Rubens. Hoci sa narodil v Nemecku, jeho rodičia boli Antverpčania. V tomto meste vytvoril najväčšie diela.

Pomenovanie Jeruzalem západu si vyslúžili vďaka Židom, ktorí tu od 16. storočia budujú svoju komunitu.

Antverpy sú z historického hľadiska taktiež vojenské mesto. I keď pôvodné hradby boli zborené a nahradili ich bulváre a parky, v meste zostalo niekoľko menších pevností.

Belgická metropola je známa predovšetkým ako centrum diamantového priemyslu – obchodu i spracovania. Ozbrojený sprievod obchodníkov naznačuje, že sa práve nachádzate v Diamantovej štvrti.

Dominantou mesta je gotická katedrála zasvätená Panne Márii ležiacej na nábreží Šeldy. Severozápadne od katedrály sa nachádza bývalé hlavné trhovisko Grote Markt so 67 m dlhou renesančnou radnicou a s cechovými domami zo 16. a 17. storočia, ktoré oplývajú bohatou sochárskou výzdobou.

Južne od katedrály narazíte na Groenplaats (Zelené námestie), ktorému dominuje Rubensová socha v nadživotní veľkosti.

V 80-tych rokoch 20. storočia preslávili mesto 6 známi Belgičania – Antwerp Six, ktorí sú stále v povedomí módnych kruhov. Ich odkaz je zmapovaný v Fashion Museum a v známej škole Antwerp Fashion Academy.

Od deväťdesiatych rokov minulého storočia sa belgická metropola označuje i ako mesto módy a dizajnu. Najmä kvôli absolventom Kráľovskej akadémie výtvarných umení sa stala úspešnou i v medzinárodnom meradle.

V Antverpách sa taktiež nachádza jedna z najstarších zoo na svete. Priamo uprostred mesta si môžete prehliadnuť viac ako 4 000 druhov zvierat.

V roku 1920 sa v prístave konali Olympijské hry. Antverpy sa v Druhej svetovej vojne stali cieľom nemeckých rakiet V-2, ktoré zničili veľkú časť mesta, zdemolovať prístav sa však Nemcom nepodarilo.

Antverpy na vás okrem starých dláždených cestičiek, excelentných barov, reštaurácií a štýlových obchodov zapôsobia i víkendovou rušnou zábavou.

Mestská umelá pláž, ktorú nájdete na Scheldekaaien vedľa rieky Schelda, býva otvorená až do polovice septembra. Na jej vytvorenie bolo použitých okolo 200 ton pravého plážového piesku.