Ankara - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


Ankara je hlavným mestom Turecka od roku 1923. Keďže sa rozprestiera hlboko vo vnútrozemí krajiny, 454km východne od Istanbulu, nepatrí k tým najvyhľadávanejším turistickým destináciám. Turisti uprednostňujú skôr prímorské letoviská.

Mesto založili Rimania, v minulosti bolo známe pod názvom Angora a neskôr ho obsadili Turci. Vďaka svojej strategickej polohe sa neustále rozvíjalo a stalo sa tak predovšetkým centrom obchodu a politiky (keďže neleží na turistických cestách).

 

Mustafa Kemal, známy skôr ako otec Turkov - Atatürk,  vybral provinčnú Ankaru (vtedy sa ešte volala Angora, Ankarou je od roku 1930) s dávno zašlou slávou za nové hlavné mesto. 

 

Ankara mala byť čistým hlavným mestom nového Turecka so strategickou polohou v centre krajiny. Istanbul bol sídlom imperiálnej ríše, otec Turecka sa snažil znížiť jeho význam ako symbol Osmanskej ríše a chcel vytvoriť novú legendu. Už v 80-tych rokoch minulého storočia Ankara vstala z popola, stala sa politickým, obchodným a kultúrnym centrom.

 

Cieľom Atatürkovej sekulárnej republiky bolo vytvorenie krajiny bez vplyvu islamu, s nápismi v latinke, školami pre všetky deti, mužov bez fezov a ženami oblečenými v západoeurópskych strihoch. Zo Západu prevzal demokratický náter, ale ponechal si spôsoby a metódy sultánov. Dnes trojmiliónová Ankara mala v roku 1923 tridsaťtisíc obyvateľov a bola známa produkciou vysoko kvalitnej, angorskej vlny.

 

Atatürk vybudoval metropolu s parkami, širokými bulvármi, umelým jazerom, ambasádami a luxusnými štvrťami. Mesto naprojektovali nemeckí a rakúski urbanisti pre 800 000 obyvateľov. Metropola sa podľa želania otca národa stala „najeurópskejším“ tureckým mestom.

 

Populáciu hlavného mesta Turecka tvoria predovšetkým zahraniční veľvyslanci, miestni politici a obchodníci. Pýši sa prestížnymi univerzitami a technickými vysokými školami ako i najväčšou knižnicou v krajine. Ankara je centrom opery, baletu, džezu, a moderných tancov, sídli v nej Presidential Symphony Orchestra, Štátne divadlo, Štátna operaa balet.

 

Od 60. rokov minulého storočia, keď sa do metropoly sťahovalo čoraz viac ľudí z vidieka, vznikli na jej okraji takzvané gecekondu - domy postavené za „jednu noc“. Sú ich celé kolónie, často bez elektriny a dosahu verejnej dopravy.