Alžírsko - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Dinár (DZD) = 100 centimov. Bankovky sú v hodnotách 1 000, 500, 200, 100 a 50 DZD, mince sú v hodnotách 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 DZD a 50, 20, 10, 5 a 1 centim.

Platobné karty

Platba kartou je prevažne akceptovaná iba v rozvinutých oblastiach. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Alžírsku u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk
Nedeľa až štvrtok od 9:00 do 15:30.

Jedlo a nápoje

Tradičná alžírska kuchyňa disponuje silným arabským, tureckým a francúzskym vplyvom. Môže byť mierne alebo veľmi pikantná, pričom použitie orientálnych korenín je nevyhnutnosťou.

Miestne špeciality:

V pouličných stánkoch sa najčastejšie predávajú brochettes (kebaby) vo francúzskom chlebe, bohato poliate pálivou omáčkou.

Kus kus – pšeničná kaša, tvorí základ alžírskej kuchyne a stretnete sa s ňou v celej severnej Afrike.

Gulášové špeciality ako shakshuka (zeleninový základ) alebo tajine (jahňací či kurací základ) sú populárne každodenné pokrmy, do ktorých sa často pridáva cukor alebo med pre vytvorenie sladko- kyslého nádychu..

Tradičným jedlom nomádskych kočovníkov je kus kus s jahňacinou či baraninou. Na dlhých cestách Saharou sa občerstvujú figami a tvrdým syrom.

Miestne nápoje:

Kdekoľvek v severnej Afrike sa ľudia zídu za účelom relaxovať a prehodiť zopár slov, osviežujú sa zlatistým mätovým čajom alebo silnou osladenou kávou.

Alžírke zákony nepodporujú predaj alkoholu, ten je dostupný iba vo vybraných hoteloch a reštauráciách. I napriek tomu, že Alžírsko produkuje kvalitné vína, k ich ochutnaniu sa skôr dostanete doma ako v samotnej krajine ich pôvodu.

Nočný život

Väčšie mestá žijú nočnou zábavou v hoteloch, reštauráciách a kluboch, kde sa uskutočňujú predstavenia tradičných tancov a hudby. V Alžíri a Orane môžete navštíviť lokálne kiná, ktoré premietajú staršie anglické a francúzske filmy.

Nakupovanie

Suveníry z Alžírska zahŕňajú kožené oblečenie, miestne tradičné oblečenie, medené a mosadzné výrobky, šperky, krásne dekorované koberce, košíky a keramiku. Najlepší výber poskytuje trhová ulica Didouche Mourad v Alžíri.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky

1. január, január – február (pohyblivé moslimské sviatky ako napr. islamský Nový rok), marec – apríl (pohyblivý sviatok narodenia proroka), 1. máj, 19. jún (Revolučné ustanovenia), 5. júl (Deň získania nezávislosti), 22.-24. október (koniec Ramadánu), 1. november (Výročie revolúcie), 31. december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...