• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    14.55 € (438.33 Sk)
  • Prenájom áut

Ako si udržať pekne opálenú pleť aj po návrate z dovolenky

Pobyt pri mori a na slnku má aj svoje negatívnejšie stránky. Slnko, slaná voda, piesok, vietor - to všetko zanecháva stopy na stave pokožky a vlasov. Takže niekoľko dní po návrate sa opálená pokožka začne šúpať, je napnutá, zistíme, že nám pribudli drobné vrásky, vlasy stratili svoj lesk.

Udržať si opálenie
Mnohí by si bronz získaný v lete chceli udržať aj v ďalších mesiacoch. Soláriá ako prostriedok na udržanie letného opálenia sú však tým najmenej vhodným spôsobom. Pokožka totiž absorbuje ďalšie dávky UV-žiarenia, ktoré ju ešte viac vysušuje. Ani dermatológovia pravidelné návštevy solárií neodporúčajú. MUDr. Ich výsledkom totiž býva okrem bronzu aj predčasne zostarnutá pleť, nepekné pigmentové škvrny a dokonca aj rakovina kože.  
Lepším, a najmä zdravším spôsobom, ako si udržať letný bronz, je pokožku dostatočne hydratovať, to znamená hojne používať pleťové mlieka s prírodnými olejmi, aloe vera a vitamínom E. Prípadne používať na zvýraznenie blednúceho bronzu samoopaľovacie prípravky. Aby sa vám ich podarilo naniesť na pokožku čo najrovnomernejšie, treba si robiť pravidelný peeling, najmä v oblastiach, kde je koža zhrubnutá - na lakte, a kolená. Stačí si ju pravidelne vyšúchať napríklad sisalovou rukavicou. Naopak, nevhodné sú dlhé horúce kúpele, ktoré pokožku zbytočne vysušujú.

Pigmentové škvrny
Čím viac slnka (prirodzeného alebo umelého) koža v priebehu života "natankovala", tým horšie sa jej darí pri ďalšom opaľovaní rovnomerne sfarbovať. Už od 35 rokov nie je pokožka schopná melanín, ktorý je zodpovedný za hnedé sfarbenie pokožky, úplne odbúravať. To platí najmä pre ľudí s bledou pleťou a vlasmi. Výsledkom sú hnedé fľaky, ktoré sa začnú tvoriť najmä na tvári a na rukách. Čo je mimoriadne nepríjemné, sú trvalé.
V ľahších prípadoch možno tieto škvrny zmierniť používaním špeciálnych bieliacich krémov. Trvá 3 až 6 mesiacov, kým fľaky zblednú. Ak sa však znovu vystavíte slnku, škvrny sa objavia opäť. Bieliace krémy musí väčšinou predpísať kožný lekár, najlepšie dermatokozmetológ. Môže použiť aj inú metódu na ich zmiernenie - napríklad peeling ovocnými kyselinami alebo kyselinou vitamínu A. Prírodným bielidlom je napríklad citrónová šťava. Nanáša sa na postihnuté miesto a po desiatich minútach sa zmyje.

Drobné vrásky
UV-žiarenie nielen opaľuje, ale jeho pôsobením tvrdnú aj kolagénové a elastínové vlákna, ktoré dodávajú pokožke elasticitu a napnutosť. Pokožka je potom napätá, suchá, vyzerá jednoducho staršie.
Neutralizovať škodlivé pôsobenie slnka možno aj dodávaním vlhkosti a vitamínov. Vhodné sú napríklad krémy s obsahom vitamínov A, C, E, ktoré oživujú unavené bunky. Naopak, opálenej a vysušenej pokožke škodí používanie mydla, ktoré ju ešte viac vysušuje, preto sú na umývanie lepšie čistiace lotiony a emulzie, ktoré dokonca pomáhajú už počas čistenia obnovovať ochranný hydrolipidový plášť. Takisto by ste sa nemali príliš dlho sprchovať, pretože voda vyťahuje z buniek prirodzenú vlhkosť.
Na to, aby sa koža znovu zregenerovala, potrebuje dostatok času. Ak ju za nejaký krátky čas opäť vystavíte UV-lúčom (napríklad v soláriu), vezmete jej túto možnosť. Reparačné mechanizmy zlyhávajú a pokožka starne rýchlejšie. Preto by ste mali medzi jednotlivými dovolenkami spojenými s opaľovaním dodržiavať čo najdlhšie časové odstupy. Pretože, ako sme už spomínali, pokožka si pamätá každú dávku UV-lúčov.

Spracované podľa článku Podovolenkové starosti, Pravda, 9. september 2000


Autor/zdroj: Ludo Jambrich
Text bol naposledy zmenený dňa: 13.07.2001