• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    4.05 € (122.01 Sk)
  • Prenájom áut

Ako s peniazmi na cesty - Cestovné šeky

Veľmi bezpečnou formou peňazí pri cestách do šíreho sveta sú cestovné šeky, tu je ich stručná charakteristika.

Osvedčujú sa najmä v menej rozvinutých a menej bezpečných krajinách. Podľa mojich skúseností sú najlepšie akceptované šeky American Express alebo skrátene Amex. Po nich naledujú šeky Thomas Cook, Citybank a Visa. Praktickým platidlom na cestách po Európe sú Eurošeky.

Ochranným prvkom šekov je podpis a často krát vyžadovaný pas ako doklad  totožnosti. Ak sa prvý podpis nezhoduje s podpisom pri preberaní hotovosti za šek, pracovník obchodného miesta môže na identifikáciu žiadať aj potvrdenie o kúpe.

Cestovné šeky môžete kúpiť vo väčšine z našich bánk. Ich hlavnou výhodou je, že v prípade straty alebo odcudzenia vám šeky v pobočke firmy v ľubovolnej krajine opäť vydajú. Pre tento prípad si uschovajte na bezpečnom mieste potvrdenie o kúpe šeku, ktoré môže podstatne urýchliť vybavovanie formalít (neverte príliš sloganom, že náhradné šeky dostanete do 24 hodín, v prípade, že ste mimo centra, alebo nemáte potvrdenie o kúpe, náhradné šeky nedostanete skôr ako za niekoľko dní).

Okrem toho, že šekmi môžete v niektorých zaradeniach platiť, je ich možné bežne vymeniť (vo vybraných bankách alebo zmenárňach) za malý poplatok na dolárovú hotovosť alebo miestnu menu.
Pri vymieňaní šekov prejdite niekoľko bánk, pretože výmenné kurzy a poplatky za zmenárenstvo (hlavne pri cestovných šekoch a kartách) sa môžu značne líšiť. Informujte sa nielen na výmenný kurz, ale aj na zmenárenský poplatok, čiže commision, ktorý môže byť niekoľko percent.

Myslite na to, že výmena šeku alebo platobnej karty môže občas trvať aj hodinu. V južnej Amerike sa mi dokonca stalo, že ma pre prípad, že by bol môj šek nekrytý, alebo falošný pri inkasovaní hotovosti odfotili z profilu aj an face ;-).


Autor/zdroj: Ludo Jambrich
Text bol naposledy zmenený dňa: 02.07.2002