• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Aggtelecký kras

Z autobusovej zastávky Domica je to k hraničnému priechodu Domica - Aggtelek necelých dvadsať minút pešej chôdze. O ďalších dvadsať minút dôjdeme asfaltkou k vstupnému areálu jaskyne Aggtelek.

Charakteristika/Zdroj:
E-verzia článku publikovaného v časopise Cestovateľ 10/2001.

Na stránke nájdete:
Informácie o Aggteleckom krase,  praktické informácie pre turistu, opis trás, jaskýň a ďalších najzaujímavejších miest parku; fotografie.

Úryvok:
„Aggtelecký kras (Aggteleki karszt) sa rozprestiera na severe Maďarska pozdĺž hranice so Slovenskou republikou. Je známy aj pod názvom Boršodský kras, podľa priľahlej Boršodskej kotliny. Aggtelecký kras tvorí prevažne bezvodá náhorná plošina dosahujúca okolo 500 m nadmorskej výšky. Planinu tvoria triasové vápence a jej najvyšší bod dosahuje 604 m. Táto, v Maďarsku najvýznamnejšia krasová oblasť, sa vyznačuje bohatými podzemnými priestormi, z ktorých niektoré sú sprístupnené verejnosti.
V oblasti Silickej planiny nadväzuje Aggtelecký kras na Slovenský kras, rozprestierajúci sa na území Slovenska v oblasti Plešivca a Rožňavy, a spolu s ním vytvára najrozsiahlejšie krasové územie v strednej Európe. Pre svoje prírodovedné hodnoty bola táto oblasť, ako spoločný slovensko-maďarský projekt, zapísaná v roku 1995 do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva World Heritage UNESCO. Do tohto projektu bolo vybraných celkom dvanásť lokalít, z toho desať sa nachádza na maďarskej strane práve v oblasti Aggteleckého krasu. Tieto atraktívne jaskynné priestory nie sú zaujímavé len krápnikovou výzdobou, ale aj pozoruhodnou jaskynnou faunou, flórou a archeologickými nálezmi.“

Rozsah:
Cca. 3 strany textu.

Úplné znenie ...klikni


Autor/zdroj: monitor
Text bol naposledy zmenený dňa: 19.10.2001